Péče a srst

   Jakmile se rozhodnete pro plemeno s dlouhou srstí, a nechcete jej stříhat na krátko, je zapotřebí se předem připravit, informovat a počítat s pravidelným česáním. A to už od prvního týdne, kdy si štěňátko dovezete domů. Je zapotřebí koupit si vhodné kartáče a hřebeny. Samozřejmě štěňátko, které si přivezete domů, ještě nemá dlouhou srst. Zpravidla ne ani takovou, která by česání potřebovala, ovšem to je ta nejlepší příležitost se soustředit na chování, respektive výchovu psa ke klidu při česání. Nepodceňujte to, velmi brzy oceníte, že jste štěňátku čas na česání věnovali. V prvním půlroku si štěňátka díky česání zvykají na manipulaci a dotyky po celém těle. Také se nebojí kartáče a hřebenu. Až nejdříve v půl roce věku začíná mít česání nejen efekt psychický, ale také fyzický. Přesto včasné zvykání na česání a manipulaci rozhodně nepodceňujte a berte to jako jeden z důležitých výchovných postupů. V půl roce štěňátka doporučuji poprvé navštívit Vámi pečlivě vybraný psí salon. Je lepší, aby se štěňátko s celou procedurou koupání, fénování, česání a stříhání seznámila v době, kdy má ještě lehce rozčesatelnou srst a nespojí si návštěvu s nepříjemnými pocity. V sedmi měsících začíná proces přesrsťování ze štěněčí srsti v dospělou. To je jediná doba, kdy bude Váš pejsek línat. Tato fáze postupně trvá i 9 měsíců a je velmi náročná právě na údržbu a rozčesávání srsti. Proto v této době doporučuji psí salon navštěvovat častěji, velmi si tím usnadníte práci. Po přesrstění už je srst nelínavá a snadno udržovatelná.

A jak má vypadat správně ostříhaný labradoodle? Je spoustu sestřihů, které můžete na australských labraddodle vidět. Někomu vyhovuje srst delší, někomu kretší. Také se jinak upravuje srst flísová a kudrnatá. V zásadě platí, že australský labradoodle není pudl, takže se vyvarujte „pudlího“ sestřihu. Hlava by měla být ostříhaná do kulata s vystříhanýma očima, ostatní srst delší. Srst na těle je kratší, srst na končetinách a ocase je pak opět delší, rovně střižená. Pokud se sestřih zrovna nepovede, nezoufejte srst rychle dorůstá:-)

Nicméně doporučujeme velmi pečlivě vybrat salon, kde budete se svým pejskem chodit a dopředu s ním konzultovat budoucí úpravu. Australský labradoodle u nás ještě není příliš rozšířené plemeno, takže ho každý salon nezná. Nebojte se také sebou do salonu vzít obrázky sestřihu australského labradoodle, který by jste u svého pejska přáli. Vizualizace může to být pro salon velká pomoc.