Před příchodem do nové rodiny

Prenatální období:

období, kdy pečujeme o těhotnou fenu.

Velmi dbáme o zdravotní péči těhotné feny. Nejen tím, že dostává správnou vyváženou stravu, ale také dostatkem správných stimulů. Výzkumy ukázaly, že štěňata fen, které byly během těhotenství vystaveny stresu, budou velmi nervózní a plaché. Hormony „rozvíjející stres“, stejně jako hormony „štěstí“ mají velký vliv na vývoj plodu. A to zejména ve třetím trimestru. Poměr špatných hormonů během těhotenství má přímý vliv na štěňátka – extrémní chování, emoční citlivost, nevyrovnanost apod. Proto je velmi důležité, aby měla fena během těhotenství speciální klidovou péči.

Neonatální fáze 0.-12. den:

Z odborného výzkumu by každé novorozené štěně mělo projít neurologickou stimulací. Stručně řečeno se jedná o jednoduché cviční, které se provádí každý den 3 minuty. Štěně se pokládá na záda na studený ručník a ruce přikládáme na bříško. To za účelem dostat štěně do mírného stresu, který pozitivně přispívá k psychickému a duševnímu vývoji štěněte. Pokud je některé ze štěňat touto stimulací příliš stresováno, upouštíme od ní. Nejdůležitější je pohoda štěněte u jejich matky a je velmi snadné vše přehnat. Štěňata se všeobecně potřebují cítit bezpečně a být v blízkosti matky. Proto jediné, co můžeme v tomto období dělat je opatrná stimulace štěňátekt a zajistit jim maximální klid společně s fenou.

 

 

 

Přechodná fáze 12.-20.den:

V této fázi štěňátka otvírají oči a začínají slyšet, je potřebovat tyto orgány stimulovat ke správnému vývoji. K rozvoji sluchu používáme CD s různými ukolébavkami dětskými pohádkami, které pouštíme velmi tiše, aby je štěňata vnímala podprahově. Velmi opatrně bereme štěňata do náručí a představujeme jim okolí, necháváme je vše očichat. Setkání štěňat s lidmi jsou velmi krátká, většinu času nadále tráví se svou matkou.

Socializační fáze 3.-12.týden:

Socializace s fenou a štěňaty:

Velmi důležité je nechat štěňata nerušeně komunikovat mezi sebou. Musí se vzájemně učit používat „psí jazyk“, aby v budoucnu uměla řešit konflikty. Velmi důležitou dovedností je pro štěně naučit se správně kousat ( ovládání sevření čelistí). Například si štěňata mezi sebou hrají, jedno kousne více, druhé zakňučí a okamžitě si přestane hrát. To je velký trest pro první štěně a příště si dá pozor, aby nekouslo tak silně… Také matka velmi citlivě koriguje kousání štěňat během kojení. Pokud štěňata koušou moc silně, fena odchází a krmení končí. Štěňátka se také učí komunikovat přes „uklidňující signály“: kroucení hlavou, olizování nosu, zívání, vrtění ocasem apod. Například štěňátko vrtí ocáskem, což nutně nemusí znamenat jen „jsem připravené si hrát“, ale to se musí štěně dovědět právě během dostatečně dlouhé socializace mezi ostatními štěňátky ( proto není dobré štěňata odebírat feně příliš brzy, jak se občas děje…). Proto je potřeba interakci mezi štěňaty v rámci socializace věnovat velmi zvláštní pozornost.

Socializace s člověkem:

Socializace s člověkem není o nic méně důležitá než socializace mezi štěňátky. Štěňata budou žít ve svých nových rodinách především mezi lidmi. Je proto velmi důležité, aby jsme štěňátkům ukázali co nejvíce různých lidí. Ženy, muže, děti, malé, velké, hubené, silnější, v kostýmech…  V tomto období je přínosné pozvat spoustu návštěv, aby si se štěňaty pohrály a velmi důležité je, aby je odměňovaly pamlsky. Pamlsek je velmi silná pozitivní odměna a už štěňátka jsou velmi vybíravými gurmány. V budoucnu by se štěňata neměla bát cizích lidí, samozřejmě za předpokladu, že byla dostatečně a pozitivně socializována.

 

Podívejte se, jak takový socializační plán vypadá:

1.týden:

Co se se štěňátky děje během prvního týdne? Zatím jsou slepá. Každý den štěňátka vážíme, takže víme, jestli správně přibírají a rostou. Jestli nepřibírají nebo hůř – hubnou, máme pro ně připravené speciální přikrmovací  mléko. Přesto mateřské mléko je nejlepší a nejzdravější volbou pro správný vývoj štěnátek. Mateřské mléko posiluje imunitní systém štěňat a chrání jejich organismus, dokud nejsou očkovány.

 

2.týden:

Štěňátka mají sedm dní. Stále zůstávají se svou matkou. Rostou velmi rychle a sílí. Zkoušíme je postavit na jejich nožičky. Od 3.dne života provádíme ranou stimulaci štěněte:
– zlepšení kardiovaskulární výkonnosti
– srdce bije silněji
– stimulace nadledvinek k posílení jejich činnosti
– větší tolerance vůči stresu a vyšší odolnost proti nemocem

3.týden:

Štěňátka stále zůstávají s matkou. Pomalu začínají slyšet a vidět. První stimuly zraku a sluchu musí být započaty právě v tomto týdnu. Tento týden budou štěňátka seznámena se speciálním cvičením. Jedná se o cvičení membrány pomáhající ke zmírnění nevolnosti psů. Štěňátka přenášíme opatrně do různých místností, aby poznávala rozdílný prostor. Také jim pouštím různé zvuky, aby se jim zautomatizovaly a později se jich nebála.

4.týden:

Štěňátka začínají chodit a prozkoumávat okolí. Začínají si společně hrát mezi sebou. Nyní vidí, slyší a je potřeba jim nabízet spoustu různých stimulací jak pachových, zvukových i hraček.

 

5.týden:

Štěňátka poznávají cizí lidi, občas pro ně i lidi strašidelné ( velké, hlučné…). Také přidáváme naintenzitě zvukům, které by štěňátka měla mít zautomatizované. Poprvé dostávají jinou stravu než mateřské mléko. Sice zatím víceméně tekutou, ale je to veliká změna! Štěňátka začínají ovládat stolici, takže se začínají učit chodit po probuzení na noviny. Začínají se učit, že mají chodit močit na jedno místo. Štěňátka se začínají učit zodpovědnosti.

 

6.týden:

Štěňátka už jsou velmi aktivní a zvídavá. Nastává intenzivní socializace. Velmi důležitý je kontakt štěňat s jejich mámou, sourozenci a lidmi. Nabízíme štěňátkům různé předměty a ony je zkoumají, skáčou na ně, přelézají, podlézají… prostě spousta legrace. Opět do socializace zapojujeme další už velmi hlasité zvuky – vysavač, pískací hračky, hlasitá televize apod. Začínáme štěňátka učit pobyt v transportním boxu a jízdu autem. Aby je měla zafixované jako příjemně strávený čas, který končí něčím zajímavým. V transportní kleci samozřejmě vždy najdou své oblíbené pochoutky.

7.týden:

Tento týden je pro štěňátka velmi speciální. Začíná jejich opravdový výcvik pozitivními metodami. Štěňata se učí základní povely jako sedni, lehni, dej pac… Taky se pokouší o první krůčky na vodítku. V jejich výcviku pak pokračují jejich noví majitelé. V tomto týdnu také navštíví veterináře.
Po pár dnech odpočinku pak potkávají velkou spoustu lidí a učí se s nimi hrou komunikovat.
Samozřejmě pokračuje socializace velmi hlasitými zvuky.

 

8.-15.týden:

Nastává chvíle loučení se štěňátky a odcházejí do svých nových domovů. Hodně štěstí!!!