Historie plemene

Historie plemene

Protože existuje mnoho zmatečných informací a mystifikací, je prezentována spousta rozdílných verzí o tomto plemeni a jeho názvu, je velmi důležité uvést všechny správné informace a vysvětlit je.
Začátkem 80. let Wally Conran, vrchní chovatel Royal Guide Dog Association of Australia obdržel žádost od zrakově postižené ženy, která potřebovala vodícího psa, který by byl v souladu s alergií jejího manžela. Tehdy zkřížil standardního pudla s nejlepším chovaným labradorem.

Toto zkřížení nazval labradoodlem, kombinaci labradora a pudla. Tato kombinace byla tak nádherná, že se jeden chovatel v Austrálii rozhodl chovat tyto psy jako domácí mazlíčky. Pro zlepšení antialergického charakteru srsti, zkřížil první generaci labradudla, nazvanou jako F1 znovu pudlem.Bohužel tento chovatel nevedl pečlivé chovatelské záznamy. Po pár letech vrhů F1 a F1b zastavil chov.

Australská Guide Dog Association přišla s kontaktem na Angelu Rutheford-Manners prostřednictvím svého domácího programu. Ta se pustila do chovu a pokračovala ve vývinu tohoto plemene ve spolupráci se svou matkou Beverly Manners. Angela a Beverly provedly infuzi jiných plemen do chovu labradoodla, jak tomu bylo u vývoje jiných čistokrevných plemen. I když Angela a Beverly vykazovaly dobré výsledky chovných praktik a mateřská plemena jsou všechna známá, přesný recept nemůže být aplikován, protože závisí na pečlivém výběru z mnoha jednotlivých psů.

Mnoho dalších chovatelů v Austrálii, USA a Evropě kooperativně pokračují ve vývoji tohoto fantastického plemene a výsledkem je krásný australský labradoodl, jak ho známe dnes. To znamená, nemůžeme jednoduše vytvořit australského labradoodla pouhým skřížením labradora a pudla…