Standard australského labradoodla

Standard australského labradudla

Australský labradoodle je kříženec labradorského retrívra a pudla. Představuje nejušlechtilejší příklad designového psa. V 80.letech 20.století se pokoušeli tuto rasu vytvořit v Austrálii. Právě tady došlo ke snaze o vznik vodícího psa, jehož srst bude vhodná pro alergiky.

Má nelínavou srst pudla a skvělé předpoklady pro humanitární účely labradorského retrívra. Je chytrý, intuitivní, radostný a společenský pes.

Je první a jediné plemeno psa, jehož vznik a šlechtění motivovala myšlenka pomoci postiženým a potřebným osobám v podobě učenlivého a vitálního psa s typem srsti, která se vlastnostmi blíží ovčí vlně a tím je přijatelnější i pro postižené osoby vnímavé na alergen ve psí srsti.

Tělo labradoodla je trochu těžší než tělo standardního pudla. Přední končetiny jsou mohutné a svalnaté. Uši jsou přilehlé k hlavě a měly by být ve stejné výši jako oči. Kůže by měla být střední tloušťky a neměla by viset pod linií dolního rtu.Hlava je široká, obočí výrazné, úhel mezi čelem a čenichem střední, oči přiměřeně daleko od sebe, vzdálenost od čenichu k očím delší než od očí k týlu. Hlava by měla být dokonalá a dobře tvarovaná. Oči jsou mírně kulaté, velké a výrazné. Vystouplé nebo zapadlé oči jsou vadou. Zuby by měly mít nůžkový skus. Čenich je velký, čtvercový a masitý. Pokud jde o ocas, je upřednostňován nízko posazený ocas ve tvaru šavle; vysoko posazený “veselý ocas“ je přijatelný. Uši jsou posazeny těsně nad úrovní očí. Čenich je trochu užší, než u labradorského retrievera. Délka srsti je v rozmezí 4 až 6 palců (10-15 cm). Struktura srsti by měla být podobná struktuře srsti angorské kozy.

Labradoodle je dobrý k dětem a velmi snadno se cvičí. Dobře vychází i s jinými psy. Je velmi chytrý, společenský a hravý. Rychle se učí neobvyklé nebo zvláštní úkoly. Je aktivní, někdy trochu komický. Může se pokusit přelstít svého pána, pokud je nedisciplinovaný. Je přátelský, i když věrný své vlastní rodině. Není agresivní. Labradoodlovi se bude dobře dařit v bytě, pokud bude mít dostatek cvičení. Uvnitř jsou klidní a je jim nejlépe, když mají k dispozici alespoň průměrně velký dvorek.
Průměrná délka života labradoodla je 15 let.