Strava je pro vašeho budoucího pejska samozřejmě velmi důležitá. Naprosto klíčová je právně ve štěněčím věku, kdy štěňátko rychle roste a vyvíjí se. V této době se kromě jiného vyvíjí také jeho pohybový aparát, který potřebuje hodně živin a vitamínů, aby váš pejsek vyrostl ve velkého zdravého psa. Pokud se štěňátku v této době některé složky stravy nedostává, velmi pravděpodobně se to projeví na pejskovi v dospělosti! Projeví se zdravotní problémy, popřípadě nebude ideálně vyvinut pohybový aparát, což je veliký problém…
Proto před tím, než si přinesete štěňátko domů, si dobře poromyslete jakým způsobem ho budete krmit. Zvažte dobře své časové možnosti a samozřejmě znalosti, které máte ohledně zdravého stravování pejska! A z jakých možností krmení můžete vybírat? Tyhle tři jsou nejrozšířenější:
DOMÁCÍ STRAVA
Máte dostatek času a znalostí připravovat stravu sami? Protože vás musím zklamat. Vařená rýže s masem a zeleninou rozhodně vašemu psovi nedodá potřebnou dávku živin a vitamínů. U tohoto typu stravy je potřeba nastudovat odbornou literaturu a samozřejmostí je pravidelné podávání směsi vitamínů a minerálů, bez kterých váš pejsek nebude správně prospívat!
BARF
Barfování (zkráceně barf)) je způsob výživy pro domácí zvířata, který spočívá v myšlence se co nejblíže přiblížit přirozené stravě daného zvířete, kdyby žilo divoce v přírodě. Nejčastěji se toto téma spojuje s krmením domácích psů a koček. Pod pojmem se tedy skrývá fakt, že majitel svého domácího mazlíčka krmí hlavně syrovou svalovinou, vnitřnostmi i kostmi, které se doplňují o přílohy. K syrovému masu se zvířatům podávají i přílohy, které jsou, pokud možno, také syrové. Některé přílohy jsou vařené, jde např. o rýži nebo těstoviny. Mezi syrové přílohy patří zejména ovoce, zelenina, vejce nebo bylinky. Ačkoliv se to málo ví, i divoký vlk zařazuje do své potravy ovoce, zeleninu, obiloviny, trávu nebo byliny, a to nejen tak, že je sám vyhledává, ale také díky tomu, že pojídá obsah žaludku své býložravé kořisti.
I u barfování je potřeba velmi dobrá znalost složení stravy v jednotlivých obdobích dospívání štěněte i dospělého psa. Je časově velmi náročné a je také nutné pečlivě dbát na skladování čerstvých surovin, ze kterých budete stravu svému pejskovi připravovat.
SUCHÁ STRAVA
Na suché stravě pracovali odborníci mnoho let a jsou v ní zohledněna všechna výživová pravidla. Je to komplexní strava, kde nemusíme žádnou složku hlídat ani přidávat. K dispozici je celá řada variant stravy. Tato strava je sestavena s ohledem na velikost, věk a stáří zvířete. Dokonce si můžete vybrat stravu, která zohledňuje náchylnost vašeho pejska k nějaké chorobě. Granule jsou samozřejmě dražší, ale nevyžadují čas ani znalosti, kterými musíte disponovat pokud chcete vašeho pejska krmit jiným typem stravy. Některým lidem je líto, že dávají svému pejskovi pro nás nevábně vypadající suché granule. Ale nemusíte se trápit, dáváte mu to nejlepší pro jeho zdravý a aktivní život.
Já jsem si pro své psy vybrala právě suchou stravu a jsem naprosto spokojená. Naši pejsci vypadají skvěle, mají lesklou srst, jsou aktivní a nemají vůbec žádné zdravotní problémy! Čas, který bych věnovala přípravě stravy raději věnuji našim pejskům.