Socializace štěňátek v naší chovatelské stanici
Rodiče našich štěňátek jsou plně zdravotně i geneticky testováni. Velký důraz je také kladen na jejich zdravotní stav i během jejich života. Po dobu březosti a kojení fenka dostává speciální stravu obohacenou o spoustu vitamínů pro zdravý vývoj plodů a aby vše fenka zvládla v klidu, pohodě a zdraví.
Naše štěňátka se rodí v domácím prostředí, aby fenka byla v co nejlepší psychické pohodě a porod probíhal přirozeně vlastním tempem. Samozřejmě v případě komplikací máme veterináře připraveného na telefonu. Po porodu je fenka i všechna novorozená štěňátka veterinářem zkontrolována, jestli je vše v pořádku.
Novorozená štěňátka jsou prvních 14 dní zcela závislá na fence. Rodí se slepá a hluchá, ale díky vyvinutému čichu si velmi dobře dokáží najít u maminky mlíčko. V tomto období hodně odpočívají, papají a velmi rychle sílí. Štěňátka pečlivě 2 krát denně vážíme a sledujeme jak prospívají. Fenka se od nich vzdaluje pouze pro vykonání potřeby, jinak je téměř neustále kojí a olizuje, čímž jim umožňuje vylučování. Takhle malá štěňátka ještě nemají vyvinuty břišní svaly, takže potřebují masáž mámy a také jim pomáhá jejich vzájemný kontakt. Fenka v této době potřebuje velký přísun vyvážené stravy, aby měla dostatek mléka pro všechna štěňátka a také dostatek síly se o ně postarat. V případě mnohočetného vrhu samozřejmě nenecháme vše na fence a snažíme se jí maximálně pomoci. V tomto případě přichází na řadu kojenecké lahve se speciálním štěněčím mlékem. To naštěstí štěňátkům chutná a proto není problém všechna do sytosti nakrmit a zároveň fenka zůstává v dobré kondici a pohodě.
V následujících 14 dnech se postupně začínají štěňátkům otevírat oči a začínají slyšet. Svět okolo je začíná zajímat, vše je pro ně nové. Také začínají první pokusy vzájemné komunikace a první pokusy o hru. V tomto období jim do porodního boxu přibydou velcí barevní plyšáci a později i další hračky, aby se štěňátka stimulovala a podporovala se tak jejich fyzická i psychická aktivita. V tomto období si se štěňátky hraje celá nejbližší rodina, aby si také zvykali na lidi a kontakt s nimi, ale fenka nebyla stresovaná z přítomnosti cizích osob. Také jim začínají růst zoubky, takže si fenka už ráda odpočine mimo porodní box a jejich hru zpovzdálí pozoruje. Ovšem pokud je potřeba, velmi rázně zasáhne a štěňátka neustále vychovává. Jakmile začínají být štěňátka pohyblivější a akčnější, přibyde jim k porodnímu boxu i výběh se spoustou hraček, aby měli dostatek prostoru pro hru a zdravě se unavili. V tomto období také dostávají do misky vodu, aby si pomalu tekutiny doplňovali i jinak než z mateřského mléka. Jsou stále plně kojeni, popřípadě dokrmováni štěněčím mlékem. Od ukončeného 3. týdne jim pomalu zařazujeme do stravy neochucenou rýžovou kaši rozmíchanou ve štěněčím mléku, kterou postupně zahušťujeme. Učí se tak pomalu samostatně jíst z misky.
V dalších týdnech, před odchodem štěňátek do svých rodin, rychle rostou a téměř před očima se vyvíjejí jejich schopnosti, temperament a povahové vlastnosti. Ty jsou již také lépe rozpoznatelné. V této fázi je pro ně důležitá vzájemná komunikace, společná hra a socializace s člověkem. Také potřebují hodně různých zajímavých podnětů pro hru. Štěňátka už běhají také venku a učí se základům čistoty. Jsou již také povoleny návštěvy budoucích rodin, aby se se štěňátky seznámily a viděly v jakém prostředí vyrůstají. Štěňátka už pomalu přecházejí na pevnou stravu a jsou postupně odstavovány od mámy, aby se přerušilo kojení. Fenu už v tomto období téměř nepotřebují, naopak ona potřebuje čas pro sebe a relaxaci. V této době se do výchovy zapojují i ostatní pejsci s námi žijící, kteří si se štěňátky hrají a vychovávají je. Ale pořád je nejdůležitější vzájemná hra štěňátek mezi sebou, kde se učí komunikaci, toleranci a respektu. Štěňátka u nás zůstávají po dobu 8 týdnů, během 9. týdne odcházejí do svých rodin. S rodinami zůstáváme i dále v kontaktu pro případ, že by potřebovali cokoli zkonzultovat, ale hlavně velmi rádi vidíme, jak se mají naše štěňátka i dále v životě.
Další socializace a výchova štěňátek je již plně na jejich rodinách. Štěňátka jsou velmi chytrá a učenlivá, vše okamžitě pochopí a díky pozitivní motivaci si vše brzy upevní. Štěňátka australského labradoodle nepotřebují žádnou tvdou výchovu, ale spoustu lásky a pozornosti. Pak udělají vše pro to, aby jste byli společně spokojení a šťastní.