Pohyb

Pravidelný pohyb je nutný a velmi důležitý pro celkové zdraví vašeho pejska. Prostřednictvím pohybu a cvičení u štěňat budujeme kosti, klouby a svaly. Pohyb stimuluje tok kyslíku v těle, který obohacuje krev. Kolik pohybu má mít váš pejsek? To záleží většinou na věku a typu pohybu. Pokud pustíte psa z vodítka, reguluje si množství pohybu sám. Občas běhá, skáče, chodí, stojí nebo si lehne. Pohyb psa je spontánní a není monotónní. Pokud vedeme psa na vodítku, musíme si uvědomit, že používá pořád stejné partie svalů, šlach a vazů v opakovaném pohybu. Zvláště nezralé, vyvíjející se klouby můžou být náchylné k nevratnému poškození. A co skákání přes překážky? Obecně se nedoporučuje u štěňat mladších 12 měsíců! Do té doby ještě nejsou svaly, vazy a šlachy zralé a tento druh cvičení musí být pod kontrolou.

Jak tedy štěňátkům cvičení dávkovat? Obecně platí níže uvedená tabulka. Mějte ale na paměti, že každé štěňátko je jiné, každé vydrží jinou zátěž. V tabulce je jedná o pohyb na vodítku. Pokud je štěňátko na volno, můžeme mu dopřát, aby si své tempo a délku procházky určilo samo. 

  •   ve věku 3-4 měsíců by procházka na vodítku neměla být delší než 10 min
  •   ve věku 4-6 měsíců by neměla procházka na vodítku přesáhnout 15 min
  •  ve věku 6-12 měsíců by měla procházka na vodítku trvat okolo 30 min
  • od 12 měsíců můžeme jít na vodítku i na delší procházky, dokonce i  se psem běhat

Chtěla bych upozornit, že štěňátko (stejně jako dítě) pokud je přetaženo, tak zrychluje a vypadá to, že není unavené a má spoustu energie. Opak je pravdou a budete mít velký problém štěňátko zklidnit…

POZOR!  Štěňátka do 12 měsíců věku by neměla chodit po schodech, ani skákat přes překážky. Tento pohyb může vést k dysplazii kyčelního nebo loketního kloubu. Také v tomto věkovém období není pes schopen rychle dlouhou dobu běžet. Obvykle psi potřebují odpočinek, jinak jsou stresovaní. Pokud jdete na procházku na dlouhém vodítku, kde necháte svého psa vše očichávat, je váš pejsek ještě unavenější, než by běhal dlouhou dobu na louce. Čicháním se pes učí, jak se vyrovnat se stresem.