Vývoj plemene

Vývoj plemene

Australský labradoodle se samozřejmě postupem času vyvíjel. Existují dvě cesty popisující vývoj labradoodla a australského labradoodla.

První generace labradoodla vzniká křížením 50% pudla x 50% labradora – F1

Pro australského labradoodla 1.generace je typický skvělý temperament včetně jeho inteligence.  Mírně nebo lehce líná, zřídka se objeví nelínavá srst. První generace labradoodla má jemnou srst dluhou cca. 12 cm nebo krátkou 5 cm. Textura srsti je drátovitá až drsnější, rovná až mírně vlnitá. Míra línavosti srsti se projeví až časem. První generace labradoodla má excelentní temperament a zdraví, pokud rodiče jsou stejné kvality.

Druhá generace labradoodla vzniká křížením 75% pudla x 25% labradora – F1B

Pro Aaustralského labradoodla – 2.generace je typický skvělý temperament, inteligence a přirozená bezstarostnost psa. Fyzický vzhled důsledněji připomíná vzhled australského labradoodla. Míra nelínavosti srsti dosahuje 80%. Textura srsti je mezi flísem a vlnou v rozsahu mezi rovnou a vlnitou.
Samozřejmě pouze v případech, že rodiče jsou kvalitními jedinci.

Třetí generace labradoodla vzniká křížením 75-85% pudla x 15-25% labradora – F2

Pro australského labradoodla 3.generace je typický  již téměř vzhled australského labradoodla s důsledně nelínavou srstí. Srst je v rozsahu mezi fleecem a vlnou. Je již pěkná, ale stále není tak hebká jako u australského labradoodla. Je důležité zachovat širší tělesný typ a kratší délku čenichu. Chovatelé v této fázi křížení vybírají nejlepší jedince, kteří jsou použití do dalšího chovu.

Multigenerační australský labradoodle – F3

Tato generace by originálně měla být druhou generační fází labradoodla nebo vícegeneračním chovem australského labradoodla, občas nazývaným multigen – multigeneračním labradoodlem. V této fázi můžeme v genech najít také portugalského vodního psa, amerického nebo španělského kokršpaněla. Textura srsti je hedvábně fleecová nebo spirálovitě vlnitá. Úkolem této fáze je dosáhnout skutečného vzhledu australského labradoodla s jeho temperamentem a vlastnostmi srsti.